Kampania

Grajmy w piłkę kampania

Rusza ogólnopolska akcja „Grajmy w piłkę” mająca na celu zniesienie zakazów zabraniających młodzieży wchodzenia na ogólnodostępne boiska.

Problem dotyczy w głównej mierze województwa mazowieckiego. Akcję poparli celebryci.

W piłkę, nie tak jak kiedyś, nie można grać w parkach i na skwerach, na podwórkach i osiedlach. Niedostępne są też boiska szkolne, a nieliczne orliki są oblegane przez tłumy.
– Jestem przekonany, że mamy wiele nie odkrytych talentów grających na lokalnych podwórkach. Dlatego też jest to apel do rodziców, władz gminnych oraz wszystkich mogących w tej sytuacji pomóc. Kochani, grajmy w piłkę i pozwólmy grać w piłkę dzieciom! – apeluje Piotr Gąsowski, aktor, jeden z ambasadorów akcji, która niedługo ma być nagłośniona przez media.
– Ruszamy z początkiem wiosny – obiecuje Jakub Kuźmicki, specjalista od marketingu.

 

Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej w województwie mazowieckim liczba szkół podstawowych, gimnazjów i liceów wynosiła łącznie prawie trzy tysiące. Niestety, nie wszystkie z nich mają inicjatywę, własne obiekty sportowe lub wystarczające warunki i zaplecze techniczne do tego, by dzieci i młodzież mogły swobodnie z nich korzystać. Do akcji zamierza włączyć się szkółka Barcelony z centralą przy ulicy Kawęczyńskiej.

Piłka nożna to najpopularniejszy ze sportów, w dodatku w tym roku mamy największą sportową imprezę w naszym kraju, czyli piłkarskie mistrzostwa Europy. Tymczasem coraz mniej dzieci uprawia ten sport w sposób niezorganizowany, spontaniczny. Przyczyną są zakazy gry na podwórkach i boiskach w naszym regionie. Jak wykazała analiza kancelarii bnt Zamorska & Partnerzy te zakazy nie mają oparcia w polskim prawie.

– Za moich czasów było gdzie pograć, na boiska wchodziło się przez dziury w płocie. To były klepiska. Żużel miało się w kolanach i łokciach. Nie było siatek na bramkach. Teraz są siatki, tartanowa nawierzchnia albo sztuczna trawa. Jest super ekstra wypas. Brakuje jednak tej dziury w płocie. Ci, którzy chcą pograć w piłę, a nie dostali się do klubu – bo nie wszyscy tam się mogą dostać – nie mają gdzie po szkole pograć, bo nie są w stanie zapłacić za boisko. Cieszymy się, że mamy Euro 2012. Ale w kraju, gdzie mamy taką imprezę młodzi powinni biegać po każdym wolnym placyku. Apeluję: nie tylko „hajs” liczy się w życiu. Dajcie tym młodym pograć – mówi Bartosz Obuchowicz, także aktor, kolejny z ambasadorów akcji.

 

Organizatorzy akcji „Grajmy w piłkę” zachęcają do zmiany postaw i znoszenia zakazów. Na stronie internetowej www.grajmywpilke.pl zamieszczono interaktywną mapę, na której można oznaczać boiska ogólnodostępne, jak i te opatrzone zakazem gry w piłkę. Zachęcają też wszystkich mieszkańców województwa mazowieckiego do wspólnego tworzenia szkół i obiektów sportowych, tak aby informacja o dostępności lokalnych placówek była widoczna dla szerszego grona zainteresowanych.

Grajmy w piłkę kampania

Organizatorzy akcji Gramy w piłkę zapraszają szkoły do udziału w konkursie – zasady udziału są niezwykle proste. Wystarczy nadesłać zgłoszenie wraz z krótkim uzasadnieniem – dlaczego to właśnie dana szkoła powinna zyskać tę niepowtarzalną szansę bezpłatnego udziału w warsztatach z ambasadorem Grajmy w piłkę i zwiedzania Wielkiej Wystawy Piłkarskiej. Wystarczy jedno zdanie – najbardziej piłkarskie klasy odwiedzą wystawę w Pałacu Kultury i Nauki już w maju 2012!

Szkoły, które zgłoszę chęć udziału będą miały wyjątkową możliwość bezpłatnego zwiedzania wystawy i spotkania z ambasadorem akcji społecznej Grajmy w piłkę.

Dlaczego warto obejrzeć Wielką Wystawę Piłkarską? Ekspozycję stanowi ponad 100 koszulek piłkarskich m.in. Franza Beckenbauera, Karla-Heinza Rummenigge, Christo Stoiczkowa, Juergena Klinsmanna, Alana Simonsena, Luisa Figo, legendy Realu Francisco Gento i wielu innych. Znajdują się tu także pamiątki udostępnione przez rodzinę Kazimierza Górskiego, trenera Jerzego Engela, buty piłkarskie i piłki z różnych epok, trofea, proporce meczowe i szaliki.

Grajmy w piłkę to projekt o charakterze stricte społecznym, którego celem jest budowanie świadomości, że piłka nożna to zdrowy, tani i budujący relacje sport zespołowy. Projekt ma na celu inspirowanie opiekunów do umożliwiania dzieciom aktywnego spędzania czasu i do przeciwdziałania zakazom gry w piłkę wszędzie tam, gdzie nie mają one uzasadnienia.

 

Oprócz wspomnianych Piotra Gąsowskiego i Bartosza Obuchowicza akcję poparli: Paweł Małaszyński, Marcin Dorociński, Rafał Królikowski, Piotr Zelt, Rafał Bryndal, Dorota Deląg, Edyta Olszówka, Grażyna Wolszczak, Mariola Bojarska-Ferenc i Anna Ciupińska, reprezentantka Polski w piłce nożnej.

 

About The Author

Kochamy piłkę nożną. Chcemy w nią grać i chcemy by wszyscy mogli to robić. Chcemy znów otworzyć miejsca do gry by piłka nożna była łatwo, szybko i dla wszystkich dostępna. Grajmy w piłkę - i pomóżmy innym by tez mogli w nią grać.

Related posts